Strona główna
Szczypta historii
Przewodnik
Eksponaty
Stare mapy
Plan miasta

Galeria
Idziemy dalej...

   Przedwojenne widokówki  

Na początku mojej galeryjki postanowiłem umieścić kilka przedwojennych widokówek.
Pierwsze trzy, to panoramy miasta. Najdłużej zastanawiałem się nad pierwszą z nich, aż w końcu "odkryłem", że ulicą ciągnącą się po prawej stronie zdjęcia jest ulica Witosa dalej przechodząca w ulicę Głowackiego.
Drugie zdjęcie (kartka napisana w 1898r.) zostało wykonane w okolicach fabryki Gruschwitza (Nowosolska Fabryka Nici "Odra"), a przedstawia ono panoramę Nowej Soli, na której widać od lewej: kościół św. Antoniego, kościół św. Michała i neogotycką wieżyczkę starego ratusza. Budynek widoczny na pierwszym planie już nie istnieje.
Na trzeciej panoramie widać oczywiście kościół św. Antoniego, ale też kościół św. Barbary, jak i wiatrak (założony w 1811r.) na końcu ulicy Mühlenweg, czyli dzisiejszej ulicy Młynarskiej.

Widokówka Widokówka Widokówka Widokówka Widokówka Widokówka

W oknach powyższej widokówki widać: Der Hafen – port, Zwirnfabrik – NFN "Odra", Alte Hütte – Starą Hutę założoną w 1827r. przez Karla H. Gläsera, obecnie FAKOT. W centrum kościół ewangelicki – dzisiaj kościół św. Antoniego i katolicki – kościół św. Michała.
Pierwsza z dwóch kolejnych widokówek, to artystyczna wizja portu (kartka napisana w 1901r.), a druga, także złożona z okienek (napisana w 1896r.) przedstawia oprócz "Starej Huty" i fabryki Gruschwitza Plac Wyzwolenia (Marktplatz), most nad Odrą (Oder-Brücke) oraz panoramę miasta, tę samą co na widokówce drugiej u góry z tym, że jeszcze bez narożnego budynku na pierwszym planie. Dzięki temu lepiej na niej widać ulicę Muzealną (po prawej) i Gimnazjalną (po lewej).

Poniżej "kufel piwa" z widokiem Placu Floriana (Floriansplatz). Następnie widok z wieży kościoła św. Antoniego w stronę Placu Wyzwolenia (napisana w 1900r.). Budynek z przodu (dach) to dzisiejszy Urząd Miasta, a cztery kominy na horyzoncie po prawej należą do fabryki Gruschwitza.
Na trzeciej poniżej, ponownie panorama znad Zwirnfabrik w stronę miasta (widok z Południa). Następnie ratusz (Rathaus), "nowy most nad Odrą" (Neue Oderbrücke) i miejska hala sportowa (Städt Turnhalle) przy ulicy św. Barbary.

Widokówka Widokówka Widokówka Widokówka Widokówka

Pierwsza z dwóch powyższych widokówek to kartka wielotematyczna napisana w 1900r. Od lewej: kościół św. Michała, fabryka Gruschwitza, "Nowa Huta" – DOZAMET i na dole "Stara Huta" - FAKOT. Małe w centrum po lewej i po prawej to: kościół św. Antoniego i zbór braci morawskich.
Na ostatniej widokówce oprócz "tradycyjnej" już panoramy miasta widnieje budynek strzelnicy sportowej (Schützenhaus) – dzisiejszy LOK i Schützenplatz na którym odbywały się przeróżne festyny.   Odra i Stara Odra   Do góry...    

Historia Nowej Soli jest nierozerwalnie związana z rzeką Odrą. Patrz: Żegluga w dziale "Szczypta Historii". Dzisiaj ta piękna rzeka jest ozdobą miasta i radością dla okolicznych wędkarzy!

Odra Odra Odra Odra Odra Odra Odra Odra Odra

Stara Odra, to według mnie najładniejszy las w okolicach Nowej Soli. Na wiosnę, gdy zakwitną konwalie, a liczne dęby, graby i klony puszczą pierwsze liście las ten nabiera baśniowego wyglądu.

Stara Odra Stara Odra Stara Odra Stara Odra


   Alte Fischerhütte   Do góry...    

Alte Fischerhütte to restauracja położona w malowniczym miejscu przy lewym brzegu Odry około 3 kilometry w górę rzeki od Nowej Soli. Niegdyś restauracja należała do wsi Alte Fähre, dzisiaj pozostał po niej zaledwie fragment fundamentów, sama zaś wioska obecnie nazywa się Stara Wieś.

Alte Fischerhütte Alte Fischerhütte Alte Fischerhütte Alte Fischerhütte Alte Fischerhütte

Zapewne miło było popłynąć sobie stateczkiem, z portu w Nowej Soli do pięknie położonej restauracji, by tam, przy szumie płynącej rzeki i śpiewie ptaków zjeść obiad, wypić piwo i pogadać ze znajomymi... :) Może by tak powrócić do tej tradycji? ;)

Do góry...   


© 2000 BY DANIEL KOŁTUN